Bir kurum daha Türkiye büyüme beklentisini yükseltti

UniCredit, 2020 dördüncü çeyrek GSYH verileri sonrasında Türk ekonomisi için 2021 yılı büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti.

Salgınla ilişkili devam eden risklere, kredi şartlarında sıkılaşmaya ve destek tedbirlerinin kısmen geri çekilmekte olmasına rağmen Türk ekonomisi için 2021 yılı büyüme beklentisi yüzde 2,9’dan yüzde 4,5’e yükseltildi.

Türk ekonomisinde büyümenin 2021 ilk çeyrekte sınırlı bir yavaşlama göstermesini beklediklerini, sektörden sektöre farklılık görülmeye devam edeceklerini ifade eden UniCredit, öncü göstergelerin imalat sektörünün yılın ilk ayında güçlü olmaya devam ettiğine işaret ettiklerine de dikkat çekti.

UniCredit, Türk ekonomisinde çeyrek dönemli büyümenin pandemi ile ilişkili sınırlamaların gevşetilmesine bağlı olarak ikinci çeyrekte yeniden başlayacağını öngördüklerini de vurguladı.

2022 yılında ise GSYH’da büyümenin esas olarak baz etkisi kaynaklı olarak, hafif şekilde yavaşlayacağını tahmin eden UniCredit, 2022 için büyüme tahminini yüzde 3,6 olarak ortaya koydu.

 

Kaynak: coguhaber.com

Ekonomi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Supertotobet | İgrus | Reklam Ajansı | SekaBet | casino siteleri