Borç Yapılandırmada Birinci Taksitin Son Günü!

İzmir’in Seferihisar ilçesinde ”Bal Ormanı” için ayrılan kısıma polenli ve nektarlı bitkilerden oluşan 42 bin fidan dikildi.

İzmir Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Seferihisar İlçesi Kavakdere mevkisinde oluşturulan ”Bal Ormanı”, arıcılık ve ormancılık vb. 2 stratejik öneme sahip kavramı bir araya getirdi.

Kavakdere Baraj Gölü etrafında yaklaşık 4 km’lik kıyı şeridi boyunca oluşturulan bal ormanında arıların bal üretimini arttıracak nektar ve polenler barındıran lavanta, kekik, adaçayı, biberiye, akasya ve bu gibi çiçekli yapraklı bitki türlerinden toplam 42 bin fidan dikildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, bal ormanlarıyla  toprağın erozyona karşı korunduğunu ve biyolojik çeşitliliğin arttığını belirtti.

Yöre halkına gelir kaynağı oluşturan bal ormanlarının ekonomiye de çok büyük bir katkı sağladığını aktaran Derince, ”Kurulan bal ormanlarıyla orman köylüleri tekrar arıcılık faaliyetlerine başlarken bal üretiminde de önemli artışlar sağlanıyor. Gaziemir Orman İşletme Müdürlüğü görev alanı içinde oluşturmuş olduğumuz 6 bal ormanında şimdiye kadar 200 000 fidanı toprakla buluşturduk” dedi. 

Kaynak: buhaberi.com

Ekonomi

Bir cevap yazın