Diş Çatlaması Hakkında Önemli Bilgiler

Diş Çatlaması Hakkında Önemli Bilgiler

Diş sağlığının yanı sıra dişlerle ilgili olan estetik görünüm de pek çok kimse tarafından önemsenmektedir. Nitekim iyi bir gülüş için sağlıklı dişlerin var olması zorunludur. Dişlerin sağlıklı olması sağlıklı bir çiğneme kabiliyetinin var olması anlamına gelmektedir ki bu da doğru beslenmeyi sağladığından sindirim sistemine de etki etmektedir. Bu kadar zincirleme bir etkisi olması ağız ve diş sağlığını oldukça önemli kılmaktadır. Gerek fonksiyonellik ve gerekse de estetik anlamda diş yapısında meydana gelen problemler arasında diş çatlaması da yer alır. Bu noktada Antalya diş hekimi uygulamaları içerisinde söz konusu sorunla ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Diş çatlaması birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan bir problemdir. Dişlerin yüzeyinde meydana gelen çatlaklar dışında diş köküne doğru uzayan çatlaklar farklı uygulamaları gerekli kılmaktadır. Diş çatlamasına sebebiyet veren en önemli maddelerden biri soğuk sıcak dengesinin sağlanamamasıdır. Örnek vermek gerekirse sıcak bir beslenmenin ardından soğuk bir beslenme gerçekleştirilmesi diş yüzeyindeki doğal görüntülerde hasara sebebiyet vermektedir. Bu da zaman içinde çatlakların oluşmasına yol açar. Diş hastalıklarına sebep olan diğer bir neden de beslenme bozukluğudur. Bilhassa şekerli ve asitli beslenmenin ağırlıklı olması dişeti yüzeylerindeki belirgin hasarın nedeni olabilir. Diş çatlağının diğer bir sebebi de alınan darbelerdir. Yaşanan kazalar neticesinde direkt olarak dişte çatlama meydana gelebilir.

Diş çatlakları ile ilgili tedavi süreci birbirinden farklı aşamaları içinde barındırmaktadır. Bu noktada yapılacak tedavinin tercihinde diş çatlağının ölçeği belirlenmektedir. Çekilen röntgenler yanı sıra 3D görüntüleme teknikleri ile diş çatlağının vardığı nokta hemen anlaşılmaktadır. Bu durumda diş yüzeyine yapılan bonding uygulaması ile çatlak görünümünden tam olarak kurtulabilir. Diğer taraftan çatlağın şekline ve derinliğine göre dolgu uygulaması da uygundur. Bunların dışında köke varan çatlaklar için kanal tedavisi ile mevcut alanın doldurulması sağlanabilir. Bütün bunların dışında daha ciddi çatlaklar için protez kullanmak da mümkündür. Özellikle lamina veneer uygulamaları ile tam tamına dişe yeni bir görünüm kazandırılabilir. Diş doktoru Antalya mevcut uygulamaları elinde bulundurmaktadır.

Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Supertotobet | İgrus | Reklam Ajansı | SekaBet | casino siteleri