Sanatın Zemine İşlediği Kusursuz İşlem Marküteri Parke

Farklı renklerde olan ağaçların doğal rengini koruyarak ahşap kaplamaları kesip iç içe geçirme işlemi ile döşenen yer kaplaması türü markuteri parke olmaktadır. Bir sanat olan marküteri oymacılık sanatı olarak da bilinmektedir. Hoş bir görünüm elde etme açısından oldukça kaliteli olan marküteri parke özenle yapılan ve dikkat gerektiren bir kaplama türü olarak öne çıkmaktadır.

 Marküteri sanatından esinlenerek yapılan bir parke türü olan geleneksel yapılan zemin kaplama türlerinden farklı olan çeşitli desen ve modellerin zemine uygulanması ile meydana gelen bir parke türü olmaktadır. Karo, göbek ve bordür tarzında olan malzemelerin hepsi genel bir işim altında toplanarak markuteri parke çeşitleri olarak öne çıkmaktadır. Son zamanlarda oldukça fazla tercih edilen marküteri parke özellikle bilindiği mekanda hoş bir görüntüye sahip olarak alanın güzelleşmesine katkı sağlamaktadır.

 Marküteri Parkenin Hammaddesi Nedir?

 Fransızca bir kelimeden gelen marküteri, parkenin cinsine şekline göre seçilme fırsatı mevcut olmaktadır. Akçaağaç, meşe, maun, ceviz gibi ağaçlardan elde edilen markuteri parke mekan içinde tasarıma dayalı bir görünüm elde etmede faydalı olmaktadır. Marküteri Parkenin geçmişi çok eski zamanlara dayanması ile birlikte önemli isimlerin saraylarını süsleyen önemli bir zemin kaplama türü olarak öne çıkmaktadır.

 Marküteri Parke Uygulaması Nasıl Yapılır?

 Zemine dökülen şap ürününün tok olması marküteri parke açısından oldukça fazla önem teşkil etmektedir. 3 ile 6 cm kalınlığında olacak şekilde uygulanan marküteri parke sert bir cisim yardımı ile sağlamlığı kontrol edilerek işlem garanti altına alınmaktadır. Kuruma süresi yaklaşık 7 ile 8 hafta arasında sürmektedir. Kuruma esnasında oluşacak çatlak ve açıklıklar kontrol altına alınarak oluşacak sorunların önüne geçilmektedir.

 Uygulanan yüzeyin pürüzsüz ve temiz olması için gerekli işlemler yapılmaktadır. Ahşap marküteri parke uygulaması taş parke, mermer ya da zeminlerin üzerine yapıldığı zaman zemin asitle temizlenir. Marküteri parke bulunduğu mekana zengin bir görünüm katması özelliği ile mimarlar ve iç mimarlar tarafından oteller, kral daireleri ve özel olarak tasarlanan mekanlar, kamu binaları ve mimarlar tarafından tasarlanan evler için oldukça sık kullanılmaktadır. Marküteri figürler karo parkelere marküteri tekniği ile uygulanmaktadır.

Genel Kültür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Supertotobet | İgrus | Reklam Ajansı | SekaBet | casino siteleri