Spor Ve Tenis Hakkında Bilgi

Spor Ve Tenis Hakkında Bilgi

Tenis olimpik bir spor olurken iki kişi ya da ikişer kişilik gruplar halinde oynanmaktadır. Tenis oynayan kişiler ellerinde var olan paketlerin yardımı ile lastik olan bir topu karşıdaki rakibin kortuna atmaya çalışmaktadır. Kurallar içinde en çok puan toplayan kişi ya da takım oyunun kazananı olmaktadır. Tenisin kökleri ortaçağa dayanırken, o dönemde elle oynanan bir oyun olmaktadır. 1800 senelerde günümüzde haline yakın bir şekilde oynanmaya başlamıştır. Günümüzde tenis her yaşta her ülke de her düzeyde olan insanların oynamakta olduğu olimpik spor haline gelmiştir. Bu spor ahşap, çim, toprak, beton zeminlerde oynanırken bu sporda kortun belli başlı ölçüleri yer almaktadır. Tüm bilgilere https://www.instagram.com/mizgat/ adresi üzerinden Burak Kulaksız ile sahip olmak mümkündür.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis iki kişi ya da ikişer kişilik gruplar halinde oynanmaktadır. Tenis oynayan kişiler ellerinde var raketler ile lastik olan bir topu karşıdaki rakibin kortuna atmaya çalışmaktadır. Kurallar içerisinde en çok puanı toplayan kişi ya da takım oyunun kazananı olmaktadır. Top karşıda bulunan rakibin kortuna atıldıktan sonra karşıda bulunan rakip topa vurmadan top kortun içerisinde 1’den fazla sekerse karşıda bulunan rakip topa vurmazsa ve birçok konuda bu gibi durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Tenis 3 setlik ve setlik maçlar halinde oynanmaktadır. 3 setlik maçlarda 2 tanesini alan 5 setlik maçlarda 3 tanesini alan oyuncu maçı kazanmaktadır.

Tenis Oyunu

Tenis maçı 0-0 olarak başlarken rakiplerden birinin ilk aldığı puan 15 ikinci aldığı puan 30 üçüncü aldığı puan 40 olarak hesaplanmaktadır. Rakiplerden bir tanesi üçüncü puana kadar gelir ve karşıdaki rakip de aynı puana gelirse maç berabere kalmaktadır. Hakem puanları sayma esnasında servis atan kişinin puanını ilk sırada söylemektedir. Tenis maçı rakiplerden bir tanesinin servisi atması ile başlamaktadır. Servisi atan rakip atışını belirlemiş olan çizginin arka kısmında yapmalıdır. İkinci olarak atılacak olan servis ise merkez çizginin sol tarafından kullanılmalı ve rakip sağ kısmına atış yapar. Bu sayede tenis oyununda kazanan taraf ödülü hak eder bir sayı daha almış bir şekilde oyunu kazanır. Oyun ile ilgili ya da diyet ve spor ile ilgili daha fazla bilgilere Burak Kulaksız ile sahip olmak mümkündür.

Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir