Tenis Itn Testi Nedir

Başarı pek çok anlamda insanı motive eden bir değer olarak değerlendirmektedir. Başarıyı tatma duygusu ilerleyen başarıların da kapısını aralayan en önemli anahtardır. Bu başarının elde edilmesi noktasında rakibine üstünlük sağlamak, fiziksellik yanında psikolojik anlamda da güç kullanmak, oyun içerisinde yer alan diğer partner ile uyumlu bir biçimde hareket etmek gibi pek çok olgunun ancak spor müsabakalarında yer alabileceğini söyleyebiliriz. Bu sayede çok daha mutlu ve olumlu bireylerin daha iyi bir hayat yaşama seçenekleri ortaya çıkar. Bu noktada spor dallarının insan hayatı üzerindeki etkisi yadsınamaz derecede önemlidir. Mevcut spor türleri içerisinde dünyada ve ülkemizde pek çok destekleyicisi olan tenis için de başarı oldukça önemlidir ve oyuncuların başarısı tenis ITN testi ile değerlendirilmektedir.

Tenis ITN testi tenis oyuncularının seviyelerini birtakım standartlara göre belirleyen teste verilen isimdir. Bu açıdan ön plana çıkan en önemli detaylardan bir tanesi bu sistemin Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından sağlanmasıdır. Uluslararası Tenis Federasyonu bu sistem ile oyuncuların becerisini, konsantrasyon kabiliyetlerini, partnerleri ile olan ilişkilerini, oyuncuların turnuvalara katılım durumlarını, kondisyonlarını ve dahasını değerlendirerek bir seviye belirlemektedir. Bahsi geçen dereceler aşağıda açıklanmıştır.

  • Itn 10 seviyesi tenise yeni başlayan kişilerin seviyesidir. Ancak bu seviye kendi içinde 3 farklı dereceye sahiptir.
  • Itn 9 seviyesi kendisine gelen toplara cevap verebilen fakat yeteri kadar hızlı olmayan kimselere verilen derecedir.
  • Itn 8 seviyesi hızı düşük olan topların hangi yöne doğru gideceğini anlayabilen ve oyunlarda bu kabiliyeti sergileyebilen oyunculara verilen seviyedir.
  • Itn 7 seviyesi orta sertlikteki topları karşılayabilen oyunculara verilmektedir.
  • Itn 6 seviyesi partneri ile uyumlu olan ve birlikte başarılı bir biçimde top karşılayabilen tenisçilere verilen seviyedir.
  • Itn 5 seviyesi itibarıyle turnuvalar söz konusu olmaktadır. Ülke içerisindeki bir klasman turnuvasına katılım gerekliliği vardır. Bunun yanı sıra tüm vuruşlarda tenisçinin başarılı olması beklenir.
  • Itn 4 seviyesi burada tenis oyuncusunun karşı strateji oluşturması beklenir.
  • Itn 3 seviyesi ile tenisçide başarılı vuruşların yanı sıra rakibi hataya düşürme kabiliyeti aranmaktadır.
  • Itn 2 seviyesi özel oyun kurabilen, oyun içerisinde stratejik alternatifler sağlayabilen oyuncuların seviyesidir.
  • Itn 1 seviyesi ATP ve WTA birliklerine dahil olmaya hak kazanan tenisçilerin seviyesidir.

Tenis Itn testi ile oyuncuların tenis gelecekleri de etkilenmektedir. Bu seviyelendirme aracılığı ile çeşitli fırsatlar elde edilebilir. Bu sebeple gösterilecek performans oldukça önemlidir.

Spor

Bir cevap yazın